5 Përfitime nga MJALTI që as nuk i dinit se ekzistojnë


Me përfitimet e panumërta shëndetësore që përmban mjalti, ajo është më shumë sesa thjesht një ëmbëlsues.

Për më tepër, fakti që një lugë ose dy mjaltë në baza ditore mund të përmirësojnë jetën tuaj, ajo ndihmon edhe në shumë gjëra të tjera.

Ndihmon në parandalimin e kan.cerit dhe sëmundjeve të zemrës

Për të filluar, mjalti përbëhet nga mjete neutralizuese, të cilat janë një antioksidant. Konkretisht një antioksidant që mund të ndihmojë në uljen e rrez1kut të disa kan.cereve dhe sëmundjeve të zemrës. Më e rëndësishmja, pa efektet anësore që shkaktohen nga terapia rrezatuese ose kimioterapia.

Rrit performancën atletike

Po, pak mjaltë dhe fiq mund të rrisin në mënyrë dràstike performancën tuaj atletike. Për shkak të vetive të tij ergogjene, mjalti aktivizon rigjenerimin e muskujve dhe rivendosjen e glikogjenit.
Qoftë para ose pas një stërvitje, mjalti është çelësi për të përmirësuar kohën e rimëkëmbjes. Përveç gjithë kësaj, ndihmon gjithashtu në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Redukton ulçerat dhe çrregullimet e tjera gastrointestinale

Grekët e lashtë, Egjiptianët dhe mjekësia tradicionale kineze njohin dhe besojnë në fuqitë e shumta shëruese të mjaltit.
Në mënyrë që të ndihmoni me shqetësime të stomakut, ulçera, plagë të lëkurës dhe djegie të lëkurës, aplikimi i mjaltit oral ose lokalisht është jashtëzakonisht i efektshëm.
Për më tepër, studimet e fundit kanë treguar se mjalti ndihmon në trajtimin e ulcerave dhe gastroenteritit bakterial.

Redukton acarimin e kollës dhe fytit

Sa herë që ndieni një të ftohtë, mjalti është përgjigjja që keni kërkuar.
Mjalti do të qetësojë mbaresat nervore rreth fytit. Kështu që kollitja e vazhdueshme nuk do të irritojë fytin tuaj.
Për më tepër, Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon mjaltin për kollën dhe dhimbjen e fytit, veçanërisht kur përzieni mjaltë dhe limon.

Trajtimi i akneve

Së fundmi, mjalti ka veti antibakteriale dhe antifungale, të cilat ndihmojnë në eliminimin e baktereve që shkaktojnë shpër.thime të bezdisshme.
Për më tepër, vetitë e tij anti-inflamatore qetësojnë çdo skuqje dhe acarim. Thjesht hidhni pak mjaltë të papërpunuar në çdo zonë të prekur, lëreni të qëndrojë për rreth 10-15 minuta dhe në fund shpëlajeni me ujë të vakët.

Be the first to comment on "5 Përfitime nga MJALTI që as nuk i dinit se ekzistojnë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*