Duke Filluar Nga Kolesteroli E Deri Tek Diabeti : Ja Se Sa Ullinj Duhet Te Konsumoni Per Te Mbajtur Nen

Duke Filluar Nga Kolesteroli E Deri Tek Diabeti : Ja Se Sa Ullinj Duhet Te Konsumoni Per Te Mbajtur Nen

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin. Më poshtë do të gjeni të listuara nga AgroWeb.org, përfitimet e rëndësishme që merrni nga konsumi i përditshëm i ullinjve.

Përmirësojnë shëndetin e ko ckave

Një studim i fundit sugjeron se vaji i ullirit parandalon humbjen e masës ko ckore.Ndaj konsumi i ullinjve është shumë i rekomanduar për ko cka të forta.

Ulin kolesterolin

Acidet yndyrore te ullinjtë ulin kolesterolin e keq dhe rrisin kolesterolin e mirë.

Largojnë dhi mbjet

Studimet kanë treguar se ullinjtë ndalojnë zhvillimin e enzimave përgjegjëse për shfaqjen e inflamacionit dhe dhimbjes.
Antioksidantët

Ullinjtë janë një burim i shkëlqyer i biofenolëve.Këto antioksidantë, arrijnë të parandalojnë akumulimin e kolesterolit në enët e gja. kut.Janë të pasur me baktere të mira për stomakun Ullinjtë përmbajnë lactobacillus, një nga bak. teret më të mira për stomakun.Sa më shumë bak. tere të mira të kemi në stomak, aq më e mirë do të jetë tretja dhe aq më pak inflamacion do të kemi në organizëm

Efikasë kundër rrudhave

Ullinjtë përmbajnë acid oleik që e mban lëkurën të butë dhe të shëndetshme.Në fakt, ngrënia e ullinjve përmirëson paraqitjen e lëkurës dhe largon rrudhat me të paktën 20 përqind.

Ulin rrez. ikun e diabetit dhe mbipeshës
Këto fruta me bërthamë janë të pasur me yndyrna mono-të-pangopura dhe ulin rrez. ikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2 dhe mbipeshës.Kjo e mirë vjen nëse nuk konsumoni ushqime të yndyrshme dhe zgjidhni ullirin dhe nënproduktet e tij.

Ulin oreksin e tepërt

Ullinjtë përmbajnë acide yndyrore mono-të-pangopura që ngadalësojnë tretjen dhe stimulojnë hormonet që janë përgjegjëse për të informuar trurin që jeni të ngopur. Konsumi i ullinjve është shumë i rekomandueshëm sa më shpesh të jetë e mundur./cc24News

Be the first to comment on "Duke Filluar Nga Kolesteroli E Deri Tek Diabeti : Ja Se Sa Ullinj Duhet Te Konsumoni Per Te Mbajtur Nen"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*