E Kush Nuk E Mba Mend Aktoren E Njohur Ema Ndoja? Sot Ajo Feston Ditelindjen E Saj, I Urojme Mbaresi Dhe Vetem…

Ema Ndoja ka lindur në 27 mars të vitit 1968 në qytetin e Shkodrës. Kryen shkollen e mesme ne gjimnazin “Jordan Misja” ne Shkoder.

Me pas studjon per aktrim ne Akademine e Arteve ne Tirane. Duhet te permendim faktin se Ema Ndoja ka qene nje aktore e suksesshme ne fundvitet e `80-tes me nje numer filmash qe nga periudha kohore 1985 deri 1990.

Gjate kesaj ajo me aftesite e saja aktorjale realizon një sërë rolesh si në teatër ashtu edhe në kinematografi.
Deputon ne vitin 1985 ne rolin e Rines ne filmin “Ne prag te jetes” te rregjizorit te mirenjohur Pirro Milkanit.

Shkodrania simpatike nuk mund te mos binte ne sy per nga bukuria e gershetuar ma se miri edhe me aftesine e te qenurit aktore e shquar.
Ajo rradhitej perkrah atyre aktoreve, brezi i te cilave vershuan dhe mbushen me arome e hijeshi skenen shqiptare te viteve `80-te – 90-te , si Raimonda Bulku, Shpresa Berdellima, Rabije Hyka, Matilda Makoci, Anisa Markarian, Eva Alikaj, Luiza Xhuvani etj. Keshtu në vitin 1986 e caktojne prezantuese ne Festivalin e 25-të të Këngës në RTSH.Pamjet ne linkun me poshte.

Be the first to comment on "E Kush Nuk E Mba Mend Aktoren E Njohur Ema Ndoja? Sot Ajo Feston Ditelindjen E Saj, I Urojme Mbaresi Dhe Vetem…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*