E madhja Marjeta Ljarja feston ditëlinjen sot/ E gjeni dot sa vjec mbush


Marjeta Ljarja (Lindur Marjeta Ilo) është një aktore e mirënjohur shqiptare. U lind në Pogradec .

Marjeta Ljarja është aktorja e mirënjohur e kinematografisë shqiptare, e cilësuar si një prej emrave më të suksesshëm, por që me talentin saj ka spikatur dhe në skenën teatrore. E natyrshme, e sinqertë, e ndjeshme, mbetën tre linjat kryesore te cilësive të saj aktoriale. Kjo është arsyeja që u pëlqye shumë si aktore dhe përzgjidhej të luante role në dramat kombëtare.

Rrëfen aktorja Marjeta Ljarja: Kur u bëra nuse e bëra vetë grimin

Aktorja, një nga artistet më profesioniste ka një galeri të pasur rolesh në kinema dhe në teatër. Marjeta është një ndër aktoret, e cila mbetet pa dyshim një prej emrave dhe artistëve të merituar, e cila është vlerësuar për një kontribut të çmuar në skenën dhe filmin shqiptar, duke u renditur përkrah emrave më të njohur