E thonë mjekët/ Hani 10 kokrra qiqra në ditë dhe do na kujtoni: Bëjnë mrekulli


Qiqrat janë një burim i pasur i fibrave, përmbajnë yndyrna të shëndetshme, karbohidrate, dhe shumë vitamina dhe minerale të tjera.

Qiqrat e Shqipërisë – Bishtajoret me Vlera Unike për Shëndetin – AgroWeb

Qiqrat janë gjithashtu të pasura me proteina, kështu që mund të jenë një zëvendësues i mishit për veganët dhe vegjetarianët.

Ne kemi gjetur 10 mënyra se si trupi juaj mund të përfitojë nga qiqrat dhe kjo mund t’ju bëjë që të dëshironi t’i përfshini ato në dietën tuaj!

Humbje peshe

Proteinat dhe fibrat tek qiqrat mund të ngadalësojnë tretjen dhe t’ju japin një ndjenjë të ngopjes. Ato gjithashtu ndihmojnë në uljen e oreksit dhe marrjes së ushqimit që mund të çojë në humbje peshe.

Kocka më të shëndetshme

Qiqrat janë një burim i mirë i manganit, kalciumit, hekurit, magnezit, zinkut dhe vitaminave K dhe A. Të gjitha këto janë të rëndësishme për rritjen e kockave, mineralizimin e kockave dhe prodhimin e kolagjenit.

Lëkurë më e mirë

Vitaminat C, E dhe K të pranishme në qiqra janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Ato ndihmojnë në shërimin e pl,aagëve, eliminojnë rrudhat, parandalojnë tharjen e lëkurës dhe mbrojnë nga dëmtimii i diellit.

Ulni nivelet e sheqerit në gj ak

Qiqrat janë të pasura me fibra dhe proteina. Ato ndihmojnë në parandalimin e niveleve të sheqerit në gj ak që të rriten shumë shpejt pas ngrënies, e cila është gjithashtu e rëndësishme për menaxhimin e diabetit. Disa minerale, si magnezi dhe zinku, mund të zvogëlojnë rre.zzikun e diabetit të tipit 2.

Tretje më e mirë

Fibrat dietike gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e tretjes, zvogëlimin e rre.zziqeve të sindromës së zorrës së irrituar dhe parandalimin e kapsllëkut.

Ulja e pres,ionit të gj akut dhe përmirësimi i shëndetit të zemrës

Magnezi dhe kaliumi mund të ndihmojnë në parandalimin e pres,ionit të lartë të gj akut. Kjo mund të minimizojë mundësinë për të vu,aajtur nga një go,dditje në tru ose su lmm në zemër.

Rritja më e mirë e flokëve

Proteinat, vitaminat A dhe B dhe ushqyesve të tjerë të pranishëm në qiqrat mund të ndihmojnë në parandalimin e rënies së flokëve dhe nxisin rritjen e flokëve.

Shëndeti i përmirësuar i syve

Qiqrat përmbajnë pararendës të vitaminës A, β-karoten. Ka një efekt anti-inflamator dhe ndihmon në uljen e rre.zzikut të sëmundjeve të lidhura me sy dhe i parandalon ato.

Përmirësimi i funksionit të trurit

Kolina, e cila gjendet tek qiqrat, është e lidhur me rritjen e performancës njohëse, duke përfshirë memorjen dhe përpunimin më të mirë të informacionit.

Be the first to comment on "E thonë mjekët/ Hani 10 kokrra qiqra në ditë dhe do na kujtoni: Bëjnë mrekulli"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*