Njihuni me gruan më pjellore në botë/ Eshtë vetem 38 vjeçe dhe ka lindur 44 fëmijë: Ja si është e mundur….


Ky eshte nje rast teper i rralle ne bote ku nje femere ka lindur kaq shume femije.

Ky rast shpjegohet me hiperfertilitetin femeror dhe Historia e saj është treguar nga ”Huffington Post”.

Mariam Nabatanzi është cilësuar si gruaja më pjellore në botë, pasi ajo është 38 vjeçe dhe ka 44 fëmijë. Por ja si shpjegohet kjo?

Gruaja ka lindur tre herë binjakë, nga dy herë trinjakë dhe dy herë të tjera ka lindur katërnjakë. Ajo jeton në Afrikë, në Uganda dhe vuan nga hiperfertiliteti, duke bërë që secila prej shtatëzënësive të saj të konsiderohet si një fenomen i jashtëzakonshëm.

Por në vendin ku ajo jeton hiperfe rtiliteti është tabu, askush nuk flet për këtë. Shumë gra vendase tallen me të. Ajo dhe fëmijët e saj jetojnë në kushte shumë të vështira.

Në shumë vende në Afrikë është ende ta bu të marrësh ilaçe që para ndalojnë shtazëninë madje gratë as nuk shkojnë te mjeku të vizitohen.

Be the first to comment on "Njihuni me gruan më pjellore në botë/ Eshtë vetem 38 vjeçe dhe ka lindur 44 fëmijë: Ja si është e mundur…."

Leave a comment

Your email address will not be published.


*