Nuk do ta besoni se sa vjec mbush sot aktori i madh Robert Ndrenika…!


I madhi Robert Ndrenika ka festuar sot datelindjen e tij dhe ne i urojme shendet,

Robert Ndrenika, ka lindur më 10 janar 1942 ne Tirane.

Në vitet 1960-1964 ka studiuar për aktor ne Shkollën e Larte “Aleksander Moisiu”. Nga ky vit, deri më 1970, punon si aktor në Teatrin “Skampa” te Elbasanit. Në vitet 1970-1974 punon si aktor në Teatrin e Institutit të Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve), më pas në Teatrin Kombëtar, dhe ketu e mbylli deri sa doli në pension. Sot punon si aktor i lirë kur i afrohen role.

Ai ka luajtur shume role ne teater si edhe ne kinematografi.

Në vitin 1979 i është akorduar titulli “Artist i Merituar” dhe ne vitin 1988 titulli “Artist i Popullit”. Është nderuar me Kupën për Aktorin më të Mire në Festivalin Kombëtar te Teatrit, më 1994, për rolin e Di Spetes në shfaqjen “Magjia e Madhe”, te De Filipos dhe ne Festivalin e Filmit te vitit 1979, për rolin e Prefektit në filmin “Koncert në vitin 1936”. Eshte nderuar me titullin “Nderi i Kombit”.

Filmografia

1966 Oshëtimë në bregdet Gjergji
1968 Horizonte të hapura Azemi
1970 I teti në bronx Xhemali
1972 Kapedani I biri i Xha Sulos

1972 Odiseja e tifozave
1972 Kryengritje në pallat Babai i fëmijëve
1974 Shtigje të luftës Shabani
1974 Rrugë të bardha Ganiu

1974 Duke kërkuar 5-orëshin Zeqo
1977 Shembja e idhujve Kapteri
1978 Koncert në vitin 1936 Fotaqi
1979 Në shtëpinë tonë Stefi

1979 Mësonjtorja Kosta
1980 Një shoqe nga fshati Agush Kalemi
1982 Vëllezër dhe shokë Sokrati
1982 Prefekti Qazim Mulleti

1982 nëntori i dytë karrrocieri i Ismail Qemalit
1982 Besa e kuqe Gjoni
1983 Kohë e largët Anastas Grigori
1984 Nxënësit e klasës sime Kristofori

1984 Shirat e vjeshtës Sotiri
1984 Shi në plazh Come
1985 Tre njerëz me guna
1985 Gurët e shtëpisë sime

1986 Dhe vjen një ditë Zenuni, vëllai i Llano Bletës
1987 Përrallë nga e kaluara Vangjeli
1987 Botë e padukshme Iliazi
2001 Parullat Lleshi

2002 Njerëz dhe fate Durimi, i ati i Florit
2004 Tifozët Dyli
2009 Kronikë provinciale

Be the first to comment on "Nuk do ta besoni se sa vjec mbush sot aktori i madh Robert Ndrenika…!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*