Pse duhet të hani sa më shpesh arra?

Familja e arrave janë një ushqimet më të përsosura të natyrës; ato janë të mbushura me proteina, minerale, fibra, vitamina dhe yndyrna të shëndetshme. Por mbreti midis tyre është arra. Arrat përmbajnë më shumë antioksidantë me cilësi shumë të lartë.

Arrat renditen mbi kikirikët, bajamet, fëstëkët dhe arrat e tjera. Një grusht arra përmban pothuajse dy herë më shumë antioksidantë sesa një sasi ekuivalente e çdo arre tjetër që konsumohet zakonisht.

Përkundër kësaj, shumica e njerëzve priren të injorojnë atë, duke e pjekur. Por pjekja ul cilësinë e antioksidantëve. Ndryshe nga kikirikët dhe bajamet, arrat zakonisht hahen të papërpunuara, duke i bërë ato edhe më të mira ushqyese.

Arrat mund të mos jenë më të njohura sepse njerëzit nuk janë të vetëdijshëm sesa të shëndetshëm janë, thonë shkencëtarët. Ose shqetësohen për përmbajtjen e yndyrës dhe kalorive. Por arrat përmbajnë yndyrna të shëndetshme të pangopura. Sa i përket kalorive, ngrënia e arrave nuk shkakton shtim në peshë dhe madje i bën njerëzit të ndjehen të ngopur.

Be the first to comment on "Pse duhet të hani sa më shpesh arra?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*