Rrini Siper Dhe Nuhasni Avullin E Kesaj Perberje : Sheron Dhi Mbjet E Fytit, Liron Rruget E Frymemarrjes Dhe

Gjethet e dafinës gjejnë përdorim të gjerë në mjekësinë popullore. Efektet e tyre mirëbërëse promovojnë shëndetin e organizmit.

Por krahas përdorimeve për shëndetin e stomakut, tretjes, flokëve, kundër inflamacionit, zemrës, an kthin e diabetit, gjethet e dafinës janë të fuq ishme kundër të ftohurës.

Gjithçka varet vetëm nga mënyra e përdorimit.
Pavarësisht se zakonisht kundër të ftohurës, dhimbjeve të fytit apo bll. okimit të rrugëve të frymëmarrjes përdoret çaji i dafinës, një tjetër metodë e përdorimit të tyre është edhe më efikase.

Konkretisht, kura ka të bëjë me avullin e dafinës, i cili zbut menjëherë problemet me kollën, fytin e aca. ruar por edhe rrugët e frymëmarrjes.

Keto Diet
Si të Përgatisni dhe Përdorni Avullin e Dafinës Kundër Të Ftohurës
Agroweb.org ju këshillon të vendosni një tenxhere me 1 litër ujë në zj. arr që të vlojë bashkë 4-5 gjethe dafine.

Lëreni derisa të nisë të vlojë.

Më pas, largojeni nga zj. arri dhe teksa është duke nxjerrë avull vendosni fytyrën aty duke mbajtur një peshqir sipër kokës dhe duke mbuluar pjesën e tenxheres në mënyrë që të mos dalë avulli.

Qëndroni për disa minuta sa të rezistoni ndaj avullit të ngrohtë e më pas provojeni sërish.

Nëse nuhasni avullin e gjetheve të ziera të dafinës do të ndiheni më mirë.

Avulli do të zbusë se krecionet dhe shkat. ërrojë bak. teret e bll. okuara në aparatin e frymëmarrjes.

Këtë trajtim mund ta përdorni dy-tre herë në ditë për të patur një efekt sa më të plotë.

Dafinë me Mjaltë për Gripin

Nëse nuk duroni dot avullin, mund të përgatisni një tjetër kurë natyrale me gjethet e dafinës ka gjithashtu efekte shëruese ndaj të ftohurës duke e përgatitur si çaj.

Çaji i Gjetheve të Dafinës
4-5 gjethe të thata dafine

1 shkop kanelle (nëse dëshironi)
1 litër ujë

Mjaltë
Ziejini gjethet e dafinës dhe kanellës për 20 minuta.
Lëreni të ftohet dhe ëmbëlsojeni duke shtuar një lugë çaji mjaltë në filxhan paksa përpara se ta pini./telegraf.al

Be the first to comment on "Rrini Siper Dhe Nuhasni Avullin E Kesaj Perberje : Sheron Dhi Mbjet E Fytit, Liron Rruget E Frymemarrjes Dhe"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*