Sindroma “Raynaud” cfare ne te vertete i ndodhe gishtit tuaj …?

Sindroma “Raynaud” cfare ne te vertete i ndodhe gishtit tuaj …?

Sindroma “Raynaud” cfare ne te vertete i ndodhe gishtit tuaj …?

Sindroma “Raynaud” ndodh kur furnizimi me gjak në gishtat e duarve dhe këmbëve, hundë dhe veshë pakësohet.
Kjo zakonisht vjen si pasojë e ngushtimit të enëve të gjakut në këto zona. Mënyra më e mirë për të kuptuar nëse keni Sindromën e “Raynaud” është të njiheni me simptomat e zakonshme të kësaj patologjie – ndryshime në ngjyrën e lëkurës, dhembje, ndjesi therëse dhe mavijosje. Mos i neglizhoni këto simptoma, por kërkoni menjëherë ndihmën e mjekut.
Disa hapa për të lehtësuar simptomat:

– Konsumoni ushqime si mish pule, prodhime deti, kërpudha
– Xhenxhefili ndihmon në ngrohjen e trupit
– Aktiviteti fizik përmirëson qarkullimin e gjakut
– Masazhoni duart dhe këmbët dhe mbajini ngrohtë
– Agrumet rekomandohen
– Meditimi ndihmon në relaksimin e trupit

Njohja me disa praktika shëndetësore ndihmon të përballoni stinën e dimrit pa probleme shëndetësore.

Be the first to comment on "Sindroma “Raynaud” cfare ne te vertete i ndodhe gishtit tuaj …?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*