Uthull E Ngrohtë Molle : Efektet Që Do T’iu Lënë Pa Fjalë, Ideale Për Shërimin E Këtyre 2 Problemeve

Uthullës i janë thurur lavde nga shumë ekspertë, madje edhe nga vetë Hipokrati i njohur si Ati i Mjekësisë.

Në ditët e sotme uthullën e gjejmë në variante të larmishme: të papasterizuar, të filtruar e të holluar.

Uthulla e pafiltruar e mollës, ajo që përmban lëndën e trashë që njihet si ‘nëna’, është lëngu më i mirë dhe i shëndetshëm për organizmin.
‘Nëna’ është një masë ngjyrë kafe që rri në fund të shishes së mbushur me uthullën e mollës.
Fuqitë e saj kundër mikr. obeve, mykut dhe bakt. ereve besohet të jenë të mëdha.
Duke qenë se ka përmbajtje të lartë acidike, AgroWeb.org rekomandn që uthulla të pihet duke u tretur në ujë.

Një-dy lugë gjelle uthull molle treteni në një gotë ujë të ngrohtë 250 ml.

Uthulla e Ngrohtë e Mollës Dhe Përdorimet Për Shëndetin

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org shprehen se uthulla e tretur në ujë të ngrohtë dhe e pasuruar me mjaltë jo vetëm që shijon shumë por ofron edhe vlera të rëndësishme për trupin.

Diabeti
Përdorimi i uthullës së ngrohtë mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës pas vakteve.

Be the first to comment on "Uthull E Ngrohtë Molle : Efektet Që Do T’iu Lënë Pa Fjalë, Ideale Për Shërimin E Këtyre 2 Problemeve"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*